Szykują się zmiany w kodeksie karnym.

W najbliższym czasie szykują się istotne zmiany w prawie karnym dotyczące między innymi przestępców drogowych. Zaostrzenie kar i zmiana kwalifikacji czynu z wykroczenia na przestępstwo dotyczyć będzie między innymi piratów drogowych. I tak, za spowodowanie wypadku drogowego po pijanemu lub pod wpływem środków odurzających grozić będzie bezwzględne więzienie, tak samo jak za ucieczkę przed policyjną kontrolą. Minimalna przewidywana kara ma wynieść dwa lata odsiadki.

Nowe przepisy wzięły również na cel tak zwanych mistrzów kierownicy z ciężka nogą. Za rajd w terenie zabudowanym, w celu uniknięcia kontroli policji, będzie można trafić do celi nawet na pięć lat. Dotychczas taki wyczyn był wykroczeniem karanym karą grzywny, po zmianie przepisów będzie kwalifikowany jako przestępstwo.

Zmieni się też stosunek do sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Jeżeli ktoś, pomimo odebrania mu prawa jazdy, nie zastosuje się do niego i usiądzie za kierownicą, będzie mógł pójść do więzienia nawet na pięć lat. To samo w przypadku odebrania prawa jazdy za przekroczenie limitu punktów karnych. Jeżeli nadal będzie jeździł, grozi mu nawet do dwóch lat więzienia.

Miejmy nadzieję, że po wejściu nowych przepisów na drogach będzie bezpieczniej.

Post Author: admin