Dzień Świętego Walentego

Dzień Świętego Walentego jest powszechnie znany jako Święto Zakochanych i corocznie obchodzimy je 14. lutego. Na zachodzie i południu Europy ten dzień obchodzony jest od czasów Średniowiecza. Północna Europa dołączyła do świętowania znacznie później, a kraje z bloku komunistycznego, między innymi Polska, dołączyły do świętowania Walentynek dopiero po upadku „żelaznej kurtyny”.

W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych święty Walenty jest uważny również za patrona zakochanych, stąd wziął się zwyczaj pisania listów miłosnych, wysyłania kartek oraz obdarowywania ukochanych osób, a także bliskich przyjaciół i rodzinę.

W Polsce relikwie Świętego Walentego znajdują się między innymi w Lublinie, a także w Chełmnie (w województwie kujawsko-pomorskim), gdzie odbywają się największe uroczystości z okazji Dnia Zakochanych, łączące kult chrześcijańskiego świętego oraz tradycję anglosaską. „Walentynki Chełmińskie” obchodzone są od 2002 roku.

Święty Walenty żył na przełomie drugiego i trzeciego wieku naszej ery, był rzymskim kapłanem, który został ścięty podczas prześladowań chrześcijan i został uznany za męczennika. Jego grób już w czwartym wieku został toczonym kultem, a na skutek splotu zwyczajów ludowych, folkloru oraz legend jest uważany za obrońcę przed ciężkimi chorobami, zwłaszcza przed chorobami umysłowymi nerwicami, a także przed epilepsją. Święty Walenty jest czczony przez Kościół katolicki, syryjski, anglikański oraz ewnagelicko-luterański.

Post Author: admin